23 lipca 2024

WAKACYJNA GALERIA UCZNIOWSKICH TALENTÓW - Dominik Dworakowski

„Taniec jest ukrytym językiem duszy”. Marta Graham

Początkowo lubił piłkę nożną, mama była niemal pewna, że to właśnie ten sport stanie się pasją Dominika. Tymczasem niespełna sześciolatek po próbie w helskim Dance Flow zdecydował, że to będzie taniec. Na pewno taniec.

I tak się zaczęło. Dominik powiada: ”Początkowo chciałem tylko zobaczyć, spróbowałem kilku treningów i … spodobało mi się.”

Dopóki trenował w Helu, było nieco łatwiej, trzy razy w tygodniu. Obecnie 5 godzin dziennie: najpierw w grupie, potem 1,5 h lekcji indywidualnych, na koniec trening własny. W domu Dominik pojawia się koło 21. Zmęczony? Tak. Szczęśliwy? Jeszcze jak!

Na pytanie, co daje mu uprawianie tego sportu, odpowiada:” Czuję wolność, w tańcu wychodzę poza granicę spięcia, gram na parkiecie rolę, jestem sobą i aktorem w jednej osobie.”

Gdy pytam o umiejętności interpretacji muzyki tańcem, Dominik zdecydowanie umiejscawia talent- mówi, że to leży w sercu, jest indywidualną zdolnością, nie można tego wyćwiczyć, jest umiejętnością przeżywania zastrzeżoną dla każdego z osobna. Tancerz ma tylko i aż świadomość tej ogromnej zdolności wyrażania ciałem treści opowiadanych muzyką.

Kalendarz turniejów tanecznych jest wypełniony po brzegi imprezami rozrzuconymi po Polsce, więc trzeba jeździć, żeby się jednocześnie uczyć i poprawiać swoje wyniki, czasami także na zawody rangi międzynarodowej, np. German Open Champions Cups. Najważniejsze są oczywiście Mistrzostwa Polski.

Wśród wielu sukcesów najbardziej ceni 7 miejsce w Mistrzostwach Polski w 2023r.w kombinacji 10 tańców, wicemistrzostwo województwa pomorskiego oraz 7 miejsce w Mistrzostwach Polski w tańcach latynoamerykańskich. Podczas Międzynarodowego Turnieju World Championsships Latino & Standard w kategorii Junior Open zdobył dziewięć złotych medali i jeden puchar Regionów Polski. Ma najwyższą dla swego wieku klasą taneczną B w tańcach latynoamerykańskich i klasę C w tańcach standardowych. W podsumowaniu Rankingu Sportowego 2023 w Federacji Tańca Sportowego i Polskiego Związku Sportów Tanecznych w kategorii 12-13 lat Dominik i Jego partnerka osiągnęli 2 miejsce. Wiele, wiele osiągnięć...

Wydawałoby się, że przy tak napiętym tygodniu zajęć i konsekwentne realizowanym planie pracy nie ma już miejsca na inne zainteresowania, tymczasem Dominik jest członkiem Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej i gdy tylko może, biegnie na zajęcia do Remizy. Aktywności nigdy dosyć.

Wśród marzeń Dominika majaczy mistrzostwo w swojej grupie tanecznej i…kiedyś własna szkoła tańca.

Życzymy spełnienia obu tych pragnień.

Podziwiamy i gratulujemy.