Powrót

Powrót

18 listopada 2024

Kontakt

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Helu

ul. Szkolna 1
84-150 Hel

58 675 06 83

FORMULARZ KONTAKTOWY

Godziny Pracy Sekretariatu

Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek

7:30 - 15:30
7:30 - 15:30
7:30 - 15:30
7:30 - 15:30
7:30 - 15:30

Przydatne linki

RODO

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Plan postepowań

Tydzień Edukacji Globalnej 2024 r.
DziałajMY dla PlaneTY!

Dzień Zero - Wystartowaliśmy!

W piątek 15 listopada zespoły Glokersów z VI LO z Gdańska i HEL-LO odwiedziły przedsiębiorstwo połowów i przetwórstwa bałtyckich ryb pelagicznych. Oprowadzani przez prezesa, Pana Szymona Groenwalda, przestudiowali cykl od połowu po mrożenie i sprzedaż śledzi i szprot. Współczesne rybołówstwo ograniczone limitami połowowymi, okresami ochrony poszczególnych gatunków, jest procesem świadomego wobec zasobów Bałtyku gospodarowania Na Lądzie i Pod Wodą. Każda złowiona ryba, przesortowana i odgłowiona, jest wartością dla producenta i konsumentów, Dobrem PlaneTY frasobliwie zagospodarowanej przez człowieka. Dlatego nawet odpady powstałe przy obróbce sprzedaje się, żeby zainteresowani przedsiębiorcy na ich bazie wyprodukowali mączkę i olej rybny. Świadoma konsumpcja i odpowiedzialna produkcja, tak można by podsumować, przywołując cel 12 zrównoważonego rozwoju.

Zwiedzającym towarzyszyły różne przemyślenia, zapach przenikający hale rybne nie pomagał wyobrazić sobie, że praca w takim miejscu może przynosić nie tylko korzyści materialne. Dopiero prezentacja produktów, np. drobnej szprotki, tzw. szpilki mrożonej pojedynczo, która w smażalniach zamienia się w popularne fiszki, a potem wizyta w mroźni, zrobiły wrażenie, zaciekawiły, wzbudziły myślenie o wartościowych efektach pracy ludzi związanych z morzem. Przygodę dopełniła wizyta na kutrze rybackim Hel-150 i gościnny stół rybnych przekąsek, które przygotowali szyprowie z jednostek Kogi-Maris. Bardzo dziękujemy, po edukację będziemy na pewno wracać po wielokroć.

W szkole w małych zespołach rozwiązaliśmy sudologi, których treść bezpośrednio związana była z Bałtykiem i zrównoważonymi połowami.

I jak w legendzie znowu królem był Śledź!

Poczytajcie o diecie planetarnej. Może tym razem śledzik zamiast karmazyna? :)

 

 

Projekt realizowany przez jest przez Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu. Projekt współfinansowany jest z budżetu państwa w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z umową z dnia 6 sierpnia 2024 wsparcie wyniesie 89 320 PLN, przy całkowitym koszcie międzynarodowego projektu GLOKERS 250 000 EUR. Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.