Tydzień Be The Change — DZIEŃ PIERWSZY — RELACJA

Jeden świat- jedna ziemia, więc każdy gest, nawet najdrobniejszy… zmienia świat, czyjś świat, Twój świat.

Be The Change w ZSO w Helu

Podsumowanie

Od poniedziałku 17 kwietnia do soboty 22 kwietnia intensywnie pracowaliśmy, aby podnieść świadomość współczesnych problemów ekologicznych i uczyć wpływania na nie- lokalnie, indywidualnie i zespołowo. Wszystko to, by kształcić postawy roztropnego, frasobliwego gospodarowania we wspólnym Domu wielu nie tylko ludzi-Ziemi.

Dzień pierwszy- poniedziałek

• Zaczęliśmy od warsztatów w klasach IV, V i VI z coachem i terapeutą pedagogicznym (psychologiem szkolnym i pedagogiem), których celem było podkreślić rolę edukacji w rozwoju każdego człowieka, uzmysłowić, że wiedza jest kluczem do samoświadomości i swoistym przywilejem. Projekcja filmu dydaktycznego nt. pracy nieletnich i wykorzystywania dzieci do pracy w Indiach, stała się punktem wyjścia do dyskusji o problemie perspektyw rozwoju ludzi w różnych miejscach na świecie i refleksji na temat własnej sytuacji: marzeń, celów życiowych, szans na ich realizację. W ten sposób połączyły się działania proekologiczne z psychoedukacyjnymi, wiążąc wiedzę i możliwości z zadaniami człowieka w XXI wieku. Roztropny i znający własną wartość obywatel Ziemi może odpowiedzialnie troszczyć się nie tylko o siebie i swoje pokolenie. Po dyskusji uczestnicy przeszli jeszcze krótki trening uważności i wdzięczności z wykorzystaniem karty pracy
    „Chociaż rzadko o tym mówię głośno, jestem wdzięczny za…”.

• Na lekcjach informatyki uczniowie klas 6, 7 i 8 uczyli się projektować plakaty z wykorzystaniem programu Canva. Ich motywem przewodnim były zagrożone gatunki roślin i zwierząt. Uczyliśmy szanować każde żywe stworzenie, które w wielkim łańcuchu stanowi niezastąpione ogniwo. Wykonane prace znalazły się na wystawie na parterze nowej szkoły, a także urozmaiciły sobotnią Grę Miejską na molo. Nad przebiegiem akcji czuwały panie: Sylwia Grzegorczyk i Wiesława Buniowska.

• Koło kulinarne pod opieką pań Aleksandry Muttke Lamparskiej i Iwony Zyskiej podjęło ekologiczne wyzwanie i przygotowało posiłki z lokalnego rynku produktów tak, aby jeść smacznie, zdrowo, korzystając z dóbr, które rodzi najbliższa ziemia. I tak powstały pasty twarogowe z warzywami i jajeczna ze szczypiorkiem, kulki ziemniaczane, jabłecznik i ciasto marchewkowe. Ekogotowanie- kuchnia prostych i smacznych dań z lokalnych produktów przypadła do gustu smakującym, którzy kosztowali dania we wtorek rano.

• Klasa I SP z paniami Barbarą Cieślak i Ewą Waszak wybrała się do EkoHelu na lekcję o segregowaniu śmieci. Dzięki uprzejmości Pani Asi, cierpliwego, uśmiechniętego pracownika spółki EkoHel , dzieci otrzymały odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące ekologii: Jak możemy dbać o środowisko? Co należałoby zmienić w swoim życiu, żeby być bardziej „EKO”? Jak segregować śmieci? Jak ograniczyć liczbę śmieci? Już wiemy!

• W tym dniu ekologicznie działało Przedszkole. Dzieci sprzątały swój Plac Zabaw i oglądały filmy z motywami przyrodniczymi.

Ekologiczne kino i warsztaty

Kampania plakatowa