16 lipca 2024

PIŁKARZE

Są ludzie, którzy uważają, że futbol to sprawa życia i śmierci. Jestem takim
podejściem rozczarowany. Futbol jest dużo ważniejszy.
Bill Shankly

ANDRZEJ MICHNIEWICZ

ANTONI KOHNKE

FRANCISZEK KOHNKE

NIKODEM GADZIŃSKI

OLAF KONKOL

TOMASZ CISCOŃ

JULIAN SĘPIŃSKI

To takie oczywiste, że chłopcy kopią piłkę, taki standard, nic szczególnego. Jednak, jak kopią i jak biegają, czy myślą, przemierzając boisko, czy zdołają nawiązać skuteczną komunikację, czy są zdeterminowani, aby walczyć ponad własnym zmęczeniem – to już nie jest średnia dojrzewających chłopców, to sport, pasja i sposób na życie.

Mamy w szkole grupę piłkarzy, którzy trzy razy w tygodniu odbywają profesjonalne treningi jako zawodnicy Klubu Sportowego Władysławowo Jantarek. Jeżdżą na Orlik do wspomnianego Władysławowa lub do Cetniewa. 1,5 godzinne zmagania z piłką w centrum uwagi traktują jak przyjemność. W weekendy grają mecze sparingowe. Kalendarz napędzają rozgrywki ligowe, jesienna od połowy września do końca października i wiosenna od marca do czerwca. To one decydują o rankingach, plasują zawodników, pozwalają ocenić progres. Trzeba być, dojechać, rozgrzać się i grać. Myśleć nie o sobie, ale o zwycięstwie drużyny, najlepszych rozwiązaniach, skuteczności swoich ruchów. Potem dać z siebie wszystko. Wrota do piłkarskiego raju nie otworzą się nagle i nikt nie zawoła, że właśnie tego chłopca chcemy, plany na karierę Messiego czy Ronalda są naprawdę mitologiczne, ale… emocje rywalizacji, cudowne endorfiny, gdy ciało słucha i zaskakuje możliwościami, satysfakcja, że udało się podać /odebrać/ odpowiedzieć w rozgrywce/ pomyśleć razem z partnerem - szalone emocje i niezastąpione smaki życia. Kondycję piłkarzy utrzymują także obozy treningowe: zimowy i letni. Tam, oprócz 3 treningów dziennie, chłopcy odbywają warsztaty ogólnorozwojowe, ćwiczą w wielu dyscyplinach, np. jodze, by doskonalić koncentrację i świadomość własnego ciała.

Można zaryzykować hipotezę o talentach, które muszą gdzieś mieć swój początek, ale znacznie lepiej, swobodniej i przyjemniej jest pomyśleć, że chłopcom – piłkarzom z Helu nie brakuje energii, by żyć pełnią życia: „Gdy gram w piłkę, czuję, że żyję. To niezwykłe, jak sport może tak głęboko wpłynąć na naszą duszę i ciało. To prawdziwe piękno.” – Maya Angelou

Chłopaki! Dopingujemy Wam!