Kontakt
Zespół Szkół Ogólnokształcących w Helu
ul. Szkolna 1
84-150 Hel
58 675 06 83
Godziny Pracy Sekretariatu
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
7:30 - 15:30
7:30 - 15:30
7:30 - 15:30
7:30 - 15:30
7:30 - 15:30
Przydatne linki
Nigdy naprawdę nie zrozumie się człowieka, dopóki nie spojrzy się na sprawy z jego punktu widzenia (...) dopóki nie wejdzie się w jego skórę, nie pochodzi się w jego skórze po świecie Harper Lee, Zabić drozda
23 sierpnia w ZSO Hel odbyła się Konferencja Interdyscyplinarna Bez Barier poświęcona turystyce, rekreacji i możliwościom dostosowania zwiedzania miasta Hel osobom z niepełnosprawnościami. Intencją spotkania był dialog pomiędzy specjalistami z warszawskich szkół specjalnych z przedstawicielami helskich instytucji, które dążą do inkluzji społecznej. Początkowo niewielkie zamierzenie rozwinęło się i skupiło wielu podążających myślą ku ludzkim sprawom uczynienia świata choć o cień bardziej przychylnego człowiekowi. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Senator RP, Pan Sławomir Rybicki oraz Posłanka na Sejm RP, Pani Barbara Nowacka, Ministra Edukacji Narodowej - przychylność Patronów niewątpliwie wsparła intencje wszystkich zaangażowanych podmiotów. Poważnie temat potraktował UM miasta Helu, rozmowom towarzyszyli Zastępca Burmistrza Helu, Pan Jarosław Pałkowski i Przewodniczący Rady Miasta Helu, Pan Marek Chroń. Głównym partnerem dyskusji byli oczywiście znawcy tematu, nauczyciele „specjalsów”, którym przewodziła doradczyni metodyczna WCIES, Pani Maria Tkaczyk. Jej krótki przewodnik po najpilniejszych potrzebach komunikacyjnych był lekcją w najlepszym rozumieniu tego słowa, szybko przyswoiliśmy, że najważniejsze to otworzyć drzwi i zapytać: „Jak mogę Ci pomóc?” Reszta jest tylko lub aż kwestią porozumienia. Chętnych do wsparcia, życzliwych i gościnnych było wielu: MOW Hel, Muzeum Helu, Muzeum Rybołówstwa w Helu, OSP Hel, ZKP odział w Helu, Kino Żeglarz z Jastarni i dr_woda. Bardzo chcieliśmy się od siebie nauczyć i kto wie, może właśnie otworzyliśmy bramki do portalu Bez Barier? Taki cel założyliśmy.
Prezentacja dobrych praktyk i wymiana zdań towarzyszyły prelegentom konferencji i dawały początek nowym wspólnym inicjatywom, które wspólnie można realizować jako dążenie do dostępności uczestnictwa w życiu wszystkich osób bez względu na ograniczenia wynikające z ich niepełnosprawności. Stworzone dla potrzeb wydarzenia logo Bez Barier stało się znakiem instytucji, które chcą pracować w obszarze edukacji włączającej i docelowej inkluzji społecznej. Mamy nadzieję, że Bez Barier stanie się skutecznym komunikatorem, szlakiem bezpiecznym i zabezpieczonym przez odpowiedzialnych i wrażliwych Ludzi. Rozumiemy, że to początek, teraz sprawdzimy się w działaniach. Wszystkim uczestnikom, wspierającym, tak czynem jak słowem, bardzo serdecznie dziękujemy i zachęcamy do współpracy.