12 czerwca 2024

Kamraty i Drëszë
Ślonsko godka i kaszëbskò mòwa
Gyszynki i darënczi

W sobotę 8 czerwca pożegnaliśmy klasę 7D z Siemianowic Śląskich, naszych Gości i Partnerów projektu „Kaszubi i Ślązacy”.

W czasie tygodniowej rewizyty siódmoklasiści wspólnie uczestniczyli w wielu różnych zajęciach edukacyjnych, regionalnych i integracyjnych. Czas wypełnił się kreatywnymi zajęciami, których celem było uczyć niepostrzeżenie, dostarczając ciekawych doświadczeń i stymulując do aktywności. Idąc za głosem starożytnych szkół, próbowaliśmy z misy obfitości, uczestnicząc w warsztatach naukowych, mierząc się w sprawnościach, próbując sił w malarskiej sztuce wyrazu i podejmując wspólne inicjatywy, np. w budowlach z piasku lub rymowaniu. Staraliśmy się, aby uczestnikom projektu cichutko towarzyszył Bałtyk, melodią fal zadzierzgający przyjaźń na zawsze, stąd rejs pomerankami, wizyta na kutrze, spacer o wschodzie słońca. Trudno byłoby ocenić, co poruszyło nas najbardziej, być może dla niejednego uczestnika to, co najcenniejsze, jest osobiste, związane z relacjami rówieśniczymi i to także jest bardzo istotnym celem projektów edukacyjnych, rozwija kompetencje społeczne i pozwala odnaleźć własne miejsce w świecie ludzi. Rodzicom, włodarzom- szkolnym i samorządowym należy oddać, że swoje zadania w projekcie potraktowali poważnie i z entuzjazmem, czuliśmy się zaopiekowani i zaproszeni do wspólnych działań.

Jesteśmy na półmetku- we wrześniu w nowych zadaniach staniemy w Siemianowicach, a na czerwcowe atrakcje zapraszamy już dziś kamratów ze Śląska.

Wiele słów wdzięczności kierujemy do Urzędu Miasta Hel, Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego odział w Helu, Muzeum Rybołówstwa, Stacji Morskiej, Muzeum Obrony Wybrzeża i Muzeum Helu, Latarni Morskiej oraz wielu gościnnych, serdecznych mieszkańców, dzięki którym raczyliśmy się opiekanymi śledziami, pysznymi lodami lub podziwialiśmy baczne spojrzenia i aksamitne futerka królików. Dobrze jest doznawać zrozumienia, akceptacji i życzliwości. Dziękujemy!