07 kwietnia 2023

Odkrywali

Odśpiewali

Wiele serc pozachwycali

W piątek 17 marca w Luzinie odbywał się XXI Pomorski Festiwal Piosenki Kaszubskiej „Kaszëbsczé Spiéwë”. Naszą szkołę reprezentował siedmioosobowy zespół z klasy VII-VIII oraz dwóch akompaniatorów. Przygotowali dwa utwory muzyczne o zróżnicowanym charakterze: wiersz Tomasza Fopki do muzyki Weroniki Korthals i Mirosława Hałendy „Mówiã Kaszëbë” oraz wiersz "Jô bëm leno chcôł" Jana Karnowskiego do muzyki zespołu Wãdzëbôczi.

Od września zajęciom języka kaszubskiego w najstarszych klasach towarzyszył spontaniczny śpiew refrenu „Mówiã Kaszëbë”.W ten sposób uczniowie sami wyłonili ten tekst, wielokrotnie podejmowali próby zaśpiewania równoległego do utalentowanej wokalistki i byli przy tym tak entuzjastyczni, niesieni zachwytem dla krainy, w której wzrastają, że decyzja o udziale w konkursie stanowiła tylko przypieczętowanie gotowości. Zatem miało być tak, aby rozpoznano w nas tętniących radością życia i refleksyjnych młodych mieszkańców Kaszub. Ten cel z pewnością osiągnęliśmy.

Już nasze zgłoszenie na konkurs wywołało zdziwienie organizatorów, ponieważ wzięliśmy w nim udział po raz pierwszy. Potem już tylko podbijaliśmy stawkę show. Dziewczyny z wplecionymi w warkocze wstążkami w kolorach haftu kaszubskiego, w bluzkach i trampkach ozdobionych takimiż motywami wywoływały spojrzenia slowmotion, a chłopcy w białych koszulach, krawatach z kaszubskimi wzorami i zadziornie przekrzywionymi zidwestkami wzbudzali respekt i skupiali uwagę. Na scenie w towarzystwie akompaniatorów wyposażonych w gitary, dzwonki, bębenki prezentowali się imponująco. W muzycznej walce dali z siebie wszystko, ostatecznie plasując się na III miejscu po Jastarni i Luzinie, którym serdecznie gratulujemy. Warto dodać, że podczas przedłużającego się czasu oczekiwania na werdykt Jury, jako niepisani gwiazdorzy programu, ”porozkręcaliśmy” muzyczną imprezę kaszubskimi szlagierami. Zadziałało. Cała sala śpiewała z nami.

Jesteśmy spełnieni i bardzo dziękujemy wszystkim wspierającym nas nauczycielom, którzy ze zrozumieniem przyjmowali środowo-poniedziałkowe próby muzyczne pod opieką dobrego ducha dźwięków- Pani Agaty Morawskiej.

Podziękowania kierujemy także do Rodziców zaangażowanych w zdobywanie czapek i krawatów, dopingujących nam gorąco.

A szczególne uśmiechy ślemy Panu Dyrektorowi – troska i wsparcie uskrzydlają.

Reprezentowali nas:

Marta Kohnke, Zofia Lignowska, Lena Myślisz – śpiew, czar, wdzięk