Kontakt
Zespół Szkół Ogólnokształcących w Helu
ul. Szkolna 1
84-150 Hel
58 675 06 83
Godziny Pracy Sekretariatu
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
7:30 - 15:30
7:30 - 15:30
7:30 - 15:30
7:30 - 15:30
7:30 - 15:30
Przydatne linki
Stukot kół nocnego pociągu relacji Gdynia Główna - Zakopane przybliżał piątkę ciekawych świata Glokersów z II a LO w Helu oraz piątkę z VI LO w Gdańsku do wielkiej, górskiej przygody ze sprawiedliwym handlem i edukacją globalną w tle. Po niemal 16-godzinnej podróży dotarliśmy do urokliwie położonego na Podhalu Gliczarowa Górnego - jednej z najwyżej umiejscowionych wsi w Polsce. Powitał nas wschód słońca nad Tatrami i przepyszne śniadanie w pensjonacie (prowadzonym przez Dyrektora tamtejszej szkoły) przygotowane przez panie: Marię i Janinę (cudowne bliźniaczki młode sercem i duchem, które towarzyszyły nam do ostatniego dnia szkolenia). Pokrzepieni górskimi przysmakami udaliśmy się na nieco ponad godzinny spacer, by wkrótce potem przywitać kolejne grupy młodzieży (z Katowic, Piekar Śląskich i Rudy Śląskiej) i wspólnie rozpocząć cykl szkoleniowy. Zabawne gry integracyjne pomogły w zapoznaniu się uczestników szkolenia, wdrażając ich w proces budowania zespołu. Po obiedzie przyszła kolej na zajęcia o odpowiedzialności społecznej, etycznych praktykach w projektowaniu przyszłości oraz celach zrównoważonego rozwoju i regulacjach UE. Dzień pierwszy zakończył się kolacją, ogniskiem vege i turniejem tenisa stołowego, co stanowiło wspaniałą pointę wielogodzinnego wysiłku intelektualnego.
W drugim dniu szkolenia Glokersi zaraz po śniadaniu w podziale na grupy zaczęli prace w bloku “od pomysłu do kampanii”, ucząc się planowania projektu, doskonaląc strategie komunikacji, odkrywając możliwe ryzyka, a także nabywając umiejętności z zakresu promocji własnych pomysłów i angażowania w ich realizację lokalnych społeczności. Po pokrzepiającym ciała i dusze obiedzie pojechaliśmy do Centrum Edukacji Przyrodniczej w Zakopanem, gdzie interaktywne i niemal w pełni multimedialne ekspozycje przeniosły nas w samo serce tatrzańskiej przyrody. Stanęliśmy oko w oko z niedźwiedziem brunatnym, szusowaliśmy po stokach, mijając zaskoczone kozice górskie i podziwialiśmy dioramy z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Następnie udaliśmy się do HaftFashion w Szaflarach, gdzie p. Jadwiga Trebunia Tutka inspirowała młodzież wyjątkowym połączeniem tradycji, kultury, mody i ekologii w duchu zrównoważonego rozwoju i sprawiedliwego handlu. Po powrocie do pensjonatu snuliśmy refleksje z morzem w tle, dzieląc się osobistymi doświadczeniami i proponując kreatywne sposoby ochrony naszego wspólnego Bałtyku poprzez codzienne nawyki i wybory konsumenckie tak, by lepiej żyło się nam i bałtyckim zwierzakom.
W trzecim dniu szkolenia podhalańska aura przywitała nas mgłą. Na szczęście zasnuła ona jedynie szczyty gór i nie wpłynęła na zaangażowanie młodzieży we współpracę dotyczącą skutecznej komunikacji, tworzenia kampanii cyfrowej oraz praktycznego zastosowania storytellingu. Po słodkim obiedzie ochoczo zabraliśmy się za przekuwanie poznanych narzędzi w konkretne czyny i działania. Wieczorny relaks przy grach
karcianych i odpowiedzialnych planszówkach dał wytchnienie po pracowitym dniu i pozwolił na wzmocnienie relacji w grupie oraz zacieśnienie nowo zawartych przyjaźni.
W czwartek, skoro świt obudziło nas słońce - po mgle pozostało jedynie wspomnienie, więc postanowiliśmy wykorzystać sprzyjającą aurę. Po śniadaniu przewodniczka Zosia zabrała nas na Rusinową Polanę, skąd żądni wrażeń i lubiący wyzwania mogli wejść na Gęsią Szyję. Po dość wyczerpującej wędrówce wróciliśmy na obiad, by następnie po raz ostatni spotkać się w pełnym składzie, przedstawić swoje pomysły na TEG i szczegółowo je omówić. Po ewaluacji całego szkolenia przyszedł czas na pożegnanie grup śląskich i chwilę relaksu, a już nieco przed 22.00 zajmowaliśmy miejsca w pociągu TLK “Karpaty”, który powiózł nas w drogę powrotną do domu.
Czterodniowe szkolenie w ramach projektu “GLOKERS.PL” w malowniczej scenerii okolic Białego Dunajca stanowiło dla nas inspirujące przeżycie. Jego celem była edukacja młodzieży w zakresie zrównoważonego rozwoju i aktywnego obywatelstwa. Projekt ten stanowi integralną część międzynarodowego programu GLOKERS, realizowanego we współpracy z Hiszpanią, Włochami i Portugalią. Piątka liderów z HEL-LO niewątpliwie wpasowała się do aktywnego Teamu.
Pozdrawiamy i dziękujemy!
Projekt realizowany przez jest przez Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu. Projekt współfinansowany jest z budżetu państwa w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z umową z dnia 6 sierpnia 2024 wsparcie wyniesie 89 320 PLN, przy całkowitym koszcie międzynarodowego projektu GLOKERS 250 000 EUR. Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.