16 października 2024

Dzień Patrona Szkoły- Obrońców Helu

2 października uroczyście świętowaliśmy, wspominając tych, dzięki którym rozumiemy wartości wolności i błogiego przemierzania czasoprzestrzeni z myślą: „To moje miejsce na Ziemi”.

Obrońcy Helu, bohaterowie 32 dni desperackiego trudu, który przyniósł znaczącą lekcję idei honoru, odpowiedzialności i odwagi patronują Zespołowi Szkół Ogólnokształcących w Helu. Dlatego wszyscy uczniowie tego dnia włączeni zostali do działań, które pozwalają zachować pamięć bohaterów i ponieść ich idee.

Klasy pierwsza Szkoły Podstawowej po raz pierwszy ślubowała wierność ideałom podczas pasowania na uczniów. Uroczystości na cmentarzu komunalnym w Helu z udziałem szkolnej grupy artystycznej przyniosły poetyckie refleksje o wolności, którą możemy docenić tylko przez największą z cnót- miłość.

Przy pomniku poświęconym Obrońcom Helu ślubowała klasa I HEL-LO, dumnie odpowiadając wychowawcy nawołującym do solidarności z potrzebującymi pomocy i przewodnikami po zawiłościach życia- bohaterami września 1939 r.

I za głosem sprzed wieków powiemy, że „Rzecz to piękna zaprawdę, gdy krocząc w pierwszym szeregu, ginie człowiek odważny, walcząc w obronie ojczyzny”, dodając, oby nigdy nie było trzeba. Pamiętamy o Obrońcach Helu.