WTORKOWE DZIAŁANIA POTRZEBNE DO ŚWIATA ZMIENIANIA

• WARSZTATY W STACJI MORSKIEJ

Tym razem w zajęciach poświęconych zmianom klimatycznym, które możemy obserwować na Bałtyku, wzięły udział klasy: III
i dwie IV SP.  Uczniowie odświeżali wiedzę z zakresu pogody, klimatu, układu ciśnień, żeby zdać sobie sprawę z istnienia efektu cieplarnianego i jego konsekwencji dla naszego wyjątkowego Morza Bałtyckiego. Najsłodsze, najmłodsze, płytkie w istocie
i śródlądowe jest bardzo wrażliwe na zmiany pokrywy lodowej. Zakwit sinic, spadek zasolenia i zmniejszenie sukcesu rozrodczego uwielbianego przez smakoszy dorsza to właśnie obszar wyraźnie niekorzystnych zmian klimatu. Dlatego wspólnie zastanawialiśmy się, jak można by wpływać na efekt cieplarniany.  Na osłodę trudnych zagadnień oczekujących zmian
w codziennych działaniach każdego z nas przyszły i przyjemności: rysowanie foki obrączkowanej.

Żyjemy w niezwykłym miejscu, tutaj przyroda mała i wielka jest tłem wędrówki każdego z nas, na wyciągnięcie ręki odsłania świat fascynujący i zagrożony, więc może by tak podać rękę?

• EKOBAJKA-DZIECI DZIECIOM

Klasa szósta przygotowała teatrzyk kukiełkowy dla najmłodszych. Przedszkolaki oraz klasy 1-2 SP mogły obejrzeć mini spektakl, którego przewodnim tematem był problem śmieci pozostawianych przez ludzi w lasach. Ożywione pluszaki pouczały, jak chronić leśne zwierzęta i nie zaśmiecać ich naturalnego środowiska. Na koniec publiczność wzięła udział w edukacyjnej zabawie polegającej na segregowaniu śmieci. Słowem przyjemne z pożytecznym. Lekcja niewątpliwie cenna.