18 kwietnia 2024

AKCJE CZWARTKOWE ZMIENIAJĄCE GŁOWĘ

1. WARSZTATY W STACJI MORSKIEJ

Klasy 5,6,7 SP wdrażały się do zagadnień z zakresu zmian klimatu. Cztery różne doświadczenia sprowokowały dyskusję o skutkach zmian klimatycznych. Równomiernie ogrzewane termometry, z których jeden znajdował się pod szklanym cylindrem lub czarnym daszkiem, przywiodły do tematu gazów cieplarnianych i zagrożenia wynikającego z ich emisji. Doświadczenie z roztapianym lodem w dwóch różnych pudełkach imitujących wody i lądy prowadziło do zrozumienia niebezpiecznego procesu podnoszenia się poziomu wód. Z kolei ogrzewanie dwóch zamkniętych słoików, z których jeden wypełniony był powietrzem a drugi gazami cieplarnianymi („stworzonymi” w reakcji sody oczyszczonej z octem), wskazało podwyższoną temperaturę w słoiku z nieulatniającym się dwutlenkiem węgla. Dzięki doświadczeniom uczniowie mogli zrozumieć zarówno proces powstawania gazów cieplarnianych jak i obserwować bezpośrednią tego konsekwencję w postaci wzrostu temperatury, a co za tym idzie niebezpiecznego efektu cieplarnianego. Warsztaty na pewno skutecznie przestrzegły przed globalnym ociepleniem i skłaniały do refleksji nad działaniami człowieka odpowiedzialnego za planetę - dom wszystkich stworzeń.

• KINO Z MOTYWEM EKO.

Wszyscy uczniowie ZSO Hel obejrzeli w czwartek filmy podnoszące świadomość w zakresie różnych zagrożeń współczesnego świata przyrody. Dedykowane poszczególnym grupom wiekowym realizacje filmowe miały jednocześnie uczyć i dostarczyć przyjemnych wrażeń kinowych. Miękkie poduszki, materace, zdrowe przekąski od Koła Kulinarnego - edukacja i pamięć dobrych nawyków.