Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Więcej artykułów znajduje się w zakładce "Archiwum wiadomości" w MENU po lewej stronie

W dniach 22-25.11.2018 r. z inicjatywy Prezes Okręgu Pomorskiego ZNP  Pani Elżbiety Markowskiej grupa ponad trzydziestu nauczycieli wzięła udział w wyjeździe na Litwę. Spotkaliśmy się z nauczycielami i uczniami szkół polskich w Solecznikach, Ejszyszkach, Jaszunach, Turgielach i Podborzu. Rozmawialiśmy o codziennym życiu Polaków mieszkających w rejonie solecznickim (okręg wileński) i zastanawialiśmy się, jak mogłaby wyglądać nasza współpraca oraz pomoc w pielęgnowaniu polskości na tych terenach. Przekazaliśmy świąteczne prezenty - książki w języku polskim, płyty z muzyką polskich kompozytorów, pomoce naukowe, materiały papiernicze oraz środki czystości.

Odwiedziliśmy miejsca ważne dla każdego Polaka – Cmentarz na Rossie, Cmentarz na Antokolu i Cmentarz Bernardyński w Wilnie. Pokłoniliśmy się nisko Matce Boskiej Ostrobramskiej i przeszliśmy się śladami Mickiewicza i Słowackiego.

W Ejszyszkach obejrzeliśmy występ szkolnego zespołu „Kwiaty Polskie”, w Turgielach w polskim Gimnazjum im. Pawła Ksawerego Brzostowskiego opowiedziano nam o Republice Pawłowskiej i dziejach szkolnictwa  polskiego. W Pałacu Wagnerów w Solecznikach wysłuchaliśmy koncertu w wykonaniu uczniów szkoły muzycznej, w Jaszunach podziwialiśmy Pałac Balińskich, odbudowanego dzięki ogromnemu poświeceniu i zaangażowaniu mieszkających tam Polaków. W Pałacu gościli Tomasz Zan, Adam Mickiewicz, Antoni Odyniec, Paweł Brzostowski oraz Juliusz Słowacki. W Solecznikach, gdzie mieszkaliśmy urodził się mistrz olimpijski z 1980 roku Władysław Kozakiewicz.

Spotkaliśmy się z Merem Solecznik p. Zdzisławem Palewiczem i p. Reginą Markiewicz – kierownikiem Wydziału Oświaty. Stąd wiemy, że w rejonie solecznickim zamieszkuje 34253 osób z czego 80,4% to Polacy.

W wyjeździe wzięły udział panie Helena Walkusz – nauczyciel nauczania wczesnoszkolnego i Irena Sojecka – dyrektor ZSO w Helu.

Irena Sojecka

 

 

Z przyjemnością przekazuję życzenia świąteczne i noworoczne od uczniów i nauczycieli oraz dyrekcji Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach.

zyczenia soleczniki 2018