Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Więcej artykułów znajduje się w zakładce "Archiwum wiadomości" w MENU po lewej stronie

Uczniowie klas IV i VI SP uczestniczący w zajęciach języka kaszubskiego odwiedzili ogród Tajemnic Świata Światów, czyli prywatne Muzeum Józefa Chełmowskiego, nieżyjącego już  malarza, rzeźbiarza, filozofa, zwanego kaszubskim da Vincim.

W rodzinnym domu Chełmowskich , w miejscowości Brusy- Jaglie podziwialiśmy  rzeźby, obrazy, pamiątki rodzinne i rzeczy codziennego użytku artysty. W ogrodzie  szczególnie oczarowały nas pomalowane  w charakterystyczny dla twórcy sposób ule w pniach drzew, które przedstawiają różne postacie .

Nieopodal, w Chacie Kaszubskiej  serdecznie ugościli nas gospodarze Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach. Tam odbyliśmy warsztaty regionalne –zapoznano nas z prezentacją na temat Aniołów Józefa Chełmowskiego, które potem mogliśmy na przygotowanych drewnianych szablonach pomalować i  zabrać jako pamiątkę z tego magicznego miejsca. Następnego dnia  uczyliśmy się własnoręcznie kisić kapustę oraz malować na szkle postacie czczonych na Kaszubach świętych. To było pracowite i obfitujące w emocje wanożenie. Do Brus z pewnością chcemy jeszcze  wrócić.

 

Klasy I, II i III SP zwiedziły Muzeum Ziemi Puckiej oraz Warsztat -Manufaktury Szkła Artystycznego.

 Obserwacja wytwarzania szkła, zwanego również szkłem gorącym, zajęła nas przede wszystkim w części poświęconej formowaniu przedziwnych kształtów w piecach wielokomorowych w wysokich temperaturach. Przyglądaliśmy się powstawaniu wazonów, przedmiotów dekoracyjnych  i biżuterii.

W dawnym „szpitaliku” poznawaliśmy sekrety cenionych na Kaszubach ziół, postacie ważnych twórców literatury regionalnej, zajrzeliśmy do zagrody gburka i warsztatu szewca , a nawet, zainspirowani  towarzyszącą nam  muzyką, zaśpiewaliśmy Kaszubskie Abecadło. Jednak największym zainteresowaniem cieszyła się wystawa starych zabawek pozyskanych z kaszubskich domów, a także prezentacja gier popularnych kiedyś i w naszym regionie. Wszyscy chcieli skakać w „Klasy” i pokonywać slalom kapslem. Być może oznacza to, że  zapomniane  zabawy ruchowe  mają szansę wrócić  do łask. Pomysł na podłogę do nich przygotowaną warto przemyśleć.

Kaszubskie wycieczki to element realizacji podstawy programowej z języka regionalnego. Dzięki nim tradycyjne lekcje zamieniają się w przygody. Zachęcamy do uczestnictwa w kulturze pomorskiej ziemi poprzez uczestnictwo w zajęciach języka kaszubskiego.

 

Z życzeniami udanych wakacji : kaszubistki z ZSO w Helu