Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Więcej artykułów znajduje się w zakładce "Archiwum wiadomości" w MENU po lewej stronie

Uczyliśmy:

 • podziwiać i doceniać ryby Bałtyku, a także odpowiedzialnie korzystać z zasobów morza
 • szanować pracę ludzkich rąk i myśli
 • świadomie uczestniczyć w rynku konsumpcji
 • rozglądać się dookoła i widzieć potrzeby innych
 • jak oszczędzać wodę i dbać o jej naturalne zasoby
 • jak wykorzystywać surowce wtórne, by mogły dłużej służyć człowiekowi
 • jak segregować śmieci
 • jak można zostać ratownikiem drzew

Jednym słowem bardzo staraliśmy się uświadomić, że nawet drobnymi, codziennymi zachowaniami można wpływać na środowisko, a małe działania lokalne zmieniają świat globalnie.

 

Dzień pierwszy-poniedziałek 20 listopada

Rozpoczęliśmy kampanię plakatową.

kampania1

 • Na parterze i pierwszym piętrze starej szkoły zaprezentowaliśmy prace plastyczne o tematyce związanej z konkursem: Przyszłość świata zależy od nas.

 • W sali 107 dwuosobowe zespoły klas od 4SP do 3 gim malowały losowo wybrane gatunki ryb bałtyckich. Połączone prace stworzyły Akwarium Bałtyku.

 • Na drugim piętrze nowej szkoły mini plakaty zaprezentowały prawa dzieci na świecie
 • Na drugim piętrze nowej szkoły prace gimnazjalistów przedstawiły problemy globalnego Południa.

Przeprowadziliśmy Akcję Wietrzenia Półek                         

Żeby wydrukować 100 kartek książki, potrzeba od 2 do 3 drzew.

Żeby powstała kartka papieru, drzewo musi rosnąć co najmniej 8 lat. Ścina się je w minutę.

kampania2

Rozdaliśmy zgromadzone wcześniej książki wśród przedszkolaków i uczniów klas 1-3 SP. Uczyliśmy szanować i dbać o drzewa poprzez oszczędne zużywanie  papieru, zbieranie go i oddawanie do skupu makulatury, zaprzyjaźnianie z ulubionymi książkami i korzystanie z bibliotek. Dodatkową atrakcję zaoferowała najmłodszym młodzież pracująca w TEG-u. Pola Nowak, Kinga Loose i Emilian Sępiński czytali fragmenty „Lotty z ulicy Awanturników”, przekonując, że książki mogą być ciekawe i przygodą jest zaprzyjaźnić się z ich bohaterami.

Dzień drugi - 21 listopada

W szkole otwarto cztery różne wystawy dekoracji z surowców wtórnych.

kampania3

 

 • Na 2 piętrze starej szkoły przygotowaną przez uczniów klas 1-3 SP.W ich pracach dominował kreatywny duch dziecięcej wyobraźni. Zbudowali przede wszystkim ciekawe zabawki i przedmioty dekoracyjne.

 • Na parterze starej szkoły przygotowaną przez uczniów klas 2-7SP i nauczycieli. Tej wystawie towarzyszyły inspiracje współczesnego designu oraz wykorzystanie surowców wtórnych w projektach edukacyjnych.

 • Na parterze nowej szkoły przygotowaną przez uczniów 4-6 SP. Wystawa oryginalnych projektów lamp i lampek z wykorzystaniem materiałów wtórnych.

 • W sali nr 8 przygotowaną przez uczniów klasy 4b SP. Surowcem prac był korek-naturalny i plastikowy.

 

W terenie: Dwie reprezentacje ZSO w Helu wzięły udział w pomorskiej grze terenowej „Na Fali Globali”.

Uczniowie 16 szkół z województwa pomorskiego spotkali się w VI LO w Gdańsku , by rozwiązać zadania z  wiedzy obejmującej cele zrównoważonego rozwoju. Nasze zespoły pracowały energicznie w aurze burzy mózgów i  wyśmienitej zabawy. Ta intelektualna przygoda zespołowa  oprócz radości przyniosła nam Certyfikaty Odpowiedzialnych i Frasobliwych Obywateli Globalnych.

Zespoły ZSO

SP-Joanna Urbanowicz, Izabela Baranowska, Julita Laboch, Julia Kretkiewicz i Julia Rąpała

Gimnazjum-Zuzanna Buda Bubienko, Zuzanna Stachurska, Paulina Pałkowska, Anastasiia Zelenska i Wiktor Strzeżek

Na koniec organizatorzy zaprosili nas do wspólnego tańca wyrażającego ideę lepszego radosnego świata, którego przyszłość zależy przecież od nas.

 

Dzień trzeci - 22 listopada

Kuchnia Drugiego Dnia

kampania4

W środę otworzyliśmy Kuchnię Drugiego Dnia, w której uczyliśmy, jak wykorzystywać różne produkty spożywcze  do przygotowania  ciekawych dań. Towarzyszyła nam idea odpowiedzialnej konsumpcji, ale także bardzo pozytywna atmosfera gorącej kuchni. Zespoły z  SP i Gim spisały się na medal, ale nie ustępowali im nauczyciele  serwujący dania według własnych przepisów. Dzień ten był  niezwykle energetyzujący i pachniał najlepszymi aromatami  kuchni od serca.

Projekt "Przyszłość owoców i warzyw zależy od nas - Misja Agentów Ochrony Owoców i Warzyw"

Klasa IV B zagrała w edukacyjną zabawę promującą świadome i zdrowe odżywianie się.

 

Listy do mieszkańców globu

Uczniowie klasy V A w dwuosobowych zespołach napisali listy otwarte w sprawie poprawy jakości życia na Ziemi.

 

Dzień czwarty – 23 listopada

Akcja Wietrzenie Szaf

kampania5

W czwartek rozdawaliśmy wcześniej zgromadzoną odzież. Szafa wypełniła wszystkie wieszaki i wielu klientów doceniło przyniesione ubrania. Odzież, która nie znalazła odbiorców, trafi do  podopiecznych Caritasu.

Akcja Biuro Przedmiotów Jeszcze Komuś Potrzebnych

Tego dnia namawialiśmy także do krytycznej refleksji nad wieloma przedmiotami zgromadzonymi przez nas w domach.  Często bezużyteczne dla jednych innym mogłyby służyć .W tym roku uczniowie podczas dwóch przerw rozdali  wszystkie przedmioty. Specjalnie do  klas 1-3 SP powędrował koszyk pluszaków . Przytulanki zmieniły właścicieli, ale nadal cieszą, dostały drugie życie.

 

Bezpłatne Warsztaty Coachingowe dla Rodziców

kampania6

Czwartkowe popołudnie należało do aktywnych i odważnych rodziców starających się poprawić relacje rodzinne. Indywidualne treningi wzmacniające  poprowadził  szkolny psycholog i trener personalny. Było pozytywnie i obiecująco.

 

Hymn świeżaków

Klasa IV B zaśpiewała i nagrała własną piosenkę: "Twoje zakupy mogą zmienić świat". Intencją uczniów była promocja z lokalnego zdrowego rynku konsumpcji.

 

Make Chocolate Fair

Klasa IV B nagrała teledysk inspirowany akcją "Gorzki smak czekolady. Podpisz petycję".

 

Dzień piaty- 24 listopada

Turniej integracyjny - Nie jesteś sam

kampania7

W piątek stanęliśmy do zupełnie nowej inicjatywy globalnej. Zorganizowaliśmy zawody, których ideą  było wspólne działanie uczniów, nauczycieli, rodziców i przedstawicieli aktywnych społecznie środowisk, sprawnych i niepełnosprawnych, starszych i młodszych. Poprosiliśmy o patronat nad turniejem wielokrotnego mistrza Polski i medalistę międzynarodowych zawodów, para olimpijczyka Pana Henryka Kohnke. Udało się!

Turniej zgromadził 16 zgłoszonych wcześniej par, które rozegrały sportowe konkurencje w  czterech kolorowych drużynach. Czerwoni, Zieloni, Żółci i Niebiescy zmagali się w nierozłącznych parach. Ostatecznie wygrali wszyscy, zdobywając dyplomy dla szybkich i sprytnych, najbardziej solidarnych, wytrwałych   sportowców i najbardziej uśmiechniętych. Na koniec wspólny, zupełnie spontaniczny i szalony taniec zawodników i publiczności wywołał entuzjazm i radość tak przeżytej chwili. Było wspaniale!

W Tygodniu Edukacji Globalnej pracowali uczniowie i nauczyciele, wielu rodziców udzieliło nam moralnego wsparcia. Każda ręka przydała się i umocniła więzi wspólnoty. Jesteśmy razem Tu i Teraz,  przyszłość świata naprawdę zależy od nas.

 

Wszystkim bardzo dziękujemy

 

Zespoły Edukacji Globalnej

Gimnazjum i liceum: Irena Sojecka,  Beata Janicka, Jolanta Klińska, Norbert Górski, Justyna Chruścikowska, Damiana Haase –Rydelek, Anita Rzeczkowska, Anna Klebba, Piotr Kita, Hanna Drewing, Monika Osior-Kostuch, Marcin Pawłowski, Małgorzta Strachanowska.

Szkoła Podstawowa: Sylwia Grzegorczyk, Aleksandra Ciskowska-Seletyn Monika Stępniewska –Szmit, Piotr Mezgier,, Katarzyna Tomaszewska, Małgorzata Wieliczko, Aleksandra Muttke-Lamparska, Wojciech Calik, Dominika Kaczykowska, Beata Gregorczyk.