Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Więcej artykułów znajduje się w zakładce "Archiwum wiadomości" w MENU po lewej stronie

PODRÓŻ…

    To była podróż do przeszłości... Taka raz na sto lat… Dokładnie 10 lutego 1920 roku, generał Józef Haller wyruszył pociągiem z Gdańska do Pucka na zaślubiny Polski z morzem.

    O tym wielkim dniu przypomnieli nam podczas Akademii uczestnicy Koła Artystycznego oraz chórzyści. Mali aktorzy starali się odtworzyć moment, w którym 100  lat temu dowódca Frontu Pomorskiego generał Józef Haller dotarł do Gdańska pociągiem z Torunia. Na dworcu czekały na niego tłumy Polaków i lokalne władze. Dr Józef Wybicki, pierwszy starosta pomorski, wręczył generałowi dwie platynowe obrączki. Były prezentem ufundowanym przez polską ludność Gdańska i symbolizowały zaślubiny Polski z Bałtykiem. Jedną obrączkę Haller, w którego wcielił się Kasper Rijsdam, wrzucił kilka godzin później do Bałtyku podczas uroczystości w Pucku jako symbol zaślubin Polski z morzem. Drugi pierścień generał nosił na palcu aż do śmierci 4 czerwca 1960 roku w Londynie.

    Przedstawienie uświetniły piosenki i pieśni wyśpiewane przez chór Flauta oraz solistów nawiązujące do minionych wydarzeń. Taniec Marty Kohnke i Janka Zaniewskiego podkreślił czas zabawy i radości po zakończeniu I Wojny Światowej. Natomiast stroje aktorów ( wypożyczone z teatru ) wprowadziły nas w klimat początku XX wieku. Aktorzy odtworzyli nam także rozmowę pomiędzy inżynierem Zygmuntem Adamskim a rybakiem na temat tworzenia i rozwoju  portów rybackich. Nie zabrakło radości, uśmiechu i pozytywnej energii.

    Przedstawienie było dla wszystkich żywą lekcją historii, która na długo pozostanie w naszej pamięci...