Main Menu

2019 rokiem matematyki

Senat ustanowił rok 2019 Rokiem Matematyki.

Artykuł

Zapraszamy do obejrzenia GALERII

Towarzyski Turniej Przyjaźni

Zapraszamy do obejrzenia GALERII

TRWA REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLA

(szczegóły w zarządzeniu nr 3/0050/2019 Burmistrza Helu z dn. 28 stycznia 2019r.- na stronie REKRUTACJI)

Czytamy książki w ZSO

W przepięknej scenerii helskiego Muzeum Rybołówstwa przeczytaliśmy powieść Liliany Fabisińskiej „Skrzynia piratów”

Czytamy książki w ZSO

Powieść "Klara. Słowo na Szy..." przeczytana!

Zapraszamy do GALERII

Co TY możesz zrobić dla

FAIR TRADE ?

„Czy przyjaźnisz się z Bałtykiem?” - Projekt grywalizacja

EDUKACJA GLOBALNA

Najnowsze wiadomości

festiwal

Projekt „Czy przyjaźnisz się z Bałtykiem?”

Patron i przyjaciel

14 listopada Irena Sojecka, dyrektor ZSO w Helu, objęła patronat nad projektem „Czy przyjaźnisz się z Bałtykiem?”. Obiecała, że będzie wspierać działania Morskiego Patrolu.

Projekt „Czy przyjaźnisz się z Bałtykiem?”

W  ZSO w Helu powstał Morski Patrol.

„Czy przyjaźnisz się z Bałtykiem?” – pod takim hasłem w naszej szkole rozpoczął się projekt realizowany w ramach zajęć z Edukacji Globalnej .

Drużynę Morskiego Patrolu tworzą uczniowie: Asia Urbanowicz, Kasper Rijsdam, Marysia Mormul-Kita, Jasiek Kucharski, Staś Arciszewski. Morski Patrol prowadzi swój blog. Redaktorkami są Małgorzata Strachanowska i Aleksandra Ciskowska-Seletyn.

DSC0397

Jesteśmy Przyjaciółmi Bałtyku. A Ty, czy nim jesteś ? Może chciałbyś zaprzyjaźnić z naszym morzem? To zacznij czytać ten blog. "Oswoimy Cię", "nawiążemy więzy", a potem pokochasz Morze Bałtyckie, jego wody i plaże, wydmy i klify, ryby i wodorosty. Pokochasz je - jak MY. Pamiętaj tylko, uczciwie ostrzegamy, czytanie naszego blogu wciąga, uzależnia, nie pozwala zapomnieć, wreszcie zmusza do działania! Fragment blogu - projekt grywalizacja.

Aleksandra Ciskowska-Seletyn

dsc 0408

Zoltar

Strefa ZOLTAR

31 października 2019 roku uczniowie szkoły podstawowej pod opieką p. Justyny Chruścikowskiej, p. Janusza Sztubińskiego i p. Norberta Górskiego pojechali
do Najlepszego Centrum Rozrywki STREFA ZOLTAR w Gdyni w ramach innowacyjnych lekcji wychowania fizycznego w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Helu.

Wyjazd do centrum rozrywki okazał się świetną zabawą i niezapomnianą przygodą.

Akcja

AKCJA

z_ostatniej_chwili

artykuł konkurs NATALIA PAŁKOWSKA

FAIR TRADE!

Helska szkoła stara się o certyfikat Szkoły Przyjaznej dla Sprawiedliwego Handlu.

Co TY możesz zrobić dla FAIR TRADE ?

Dyrektor ZSO w Helu, Irena Sojecka, otworzyła spotkanie helskiej młodzieży poświęcone Fair Trade, czyli zagadnieniom związanym ze Sprawiedliwym Handlem. Odbyło się ono w ramach zajęć z Edukacji Globalnej. Wzięli w nim udział Tadeusz Makulski, Prezes Stowarzyszenia Fair Trade Polska oraz Hanna Szulaman Kudrin, koordynator Edukacji Globalnej na pomorskie.

DSC0281

Helska młodzież uważnie słuchała o problemach związanych z Fair Trade i chętnie się wypowiadała. Zajęcia były tak inspirujące, że padło wiele ciekawych pomysłów mogących pomóc w rozwiązaniu problemu. Okazuje się, że każdy z nas może zrobić coś dobrego i ważnego. Dzieci dowiedziały się, jak ciężko pracują ich koledzy na terenach globalnego południa, dlaczego nie chodzą do szkoły. Muszą bowiem utrzymać wieloosobową rodzinę. Często pracują fizycznie po dwanaście godzin. Jest to praca ponad ich siły, ... za 1 dolara dziennie.

DSC0353

W trakcie zajęć przeprowadzono eksperyment, mający pokazać chociaż w minimalnym stopniu, jak trudne są obowiązki dzieci na krańcach świata.

DSC0330

Potem młodzi ludzie wyruszyli do Stacji Morskiej w Helu na warsztaty, gdzie pod czujnym okiem Moniki Selin oraz Justyny Kąpy, edukatorek Błękitnej Szkoły,  poznali bardzo interesującą aplikację zatytułowaną „Przyjaciele Bałtyku”, dzięki której każdy może poznać różne gatunki ryb żyjących w Bałtyku lub po prostu w ciekawej formie  (krzyżówek, rebusów, układanek) sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą morskich zasobów naszego akwenu.

Ponadto odbyły się także praktyczne warsztaty, których bohaterem był śledź, najsłynniejsza w historii Helu ryba.

IMG 20191105 111940

IMG 20191105 111959

Zajęcia w Stacji Morskiej UG pozwoliły młodym ludziom stać się znawcami lokalnych produktów handlowych – bałtyckich ryb, zasobów morza, metod poławiania. Dowiedzieli się, w jakim stopniu nasze ryb mogą być produktami Sprawiedliwego Handlu, czyli Fair Trade.

Szczególne podziękowania kierujemy dla Ireny Sojeckiej, dyrektora ZSO w Helu, za wsparcie i życzliwość oraz dla Iwony Pawliczek, kierownika Stacji Morskiej w Helu, za możliwość zorganizowania zajęć dla uczniów.

Zajęcia odbyły się z inicjatywy Małgorzaty Strachanowskiej, lidera szkolnej drużyny EduGlobala oraz dzięki aktywnej pracy nauczycieli działających w zespole – Beaty Gregorczyk, Jolanty Klińskiej, Hanny Drewing, Moniki Stępniewskiej-Szmit, Moniki Osior-Kostuch, Anity Rzeczkowskiej, Damiany Haase-Rydelek, Iwony Zyski.

Wszystkim uczestnikom mówię do zobaczenia na kolejnym spotkaniu. Pamiętajcie o zasadach Fair Trade!

Aleksandra Ciskowska-Seletyn,

ze szkolnej drużyny EduGlobala.

Więcej zdjęć TUTAJ